niedziela, 22 września 2024 18:34
Reklama
Reklama

W poszukiwaniu miejsca dla pamięci o Sybirakach

MALBORK. Malborscy Sybiracy będą pukali do drzwi proboszcza oraz magistratu z prośbą o wskazanie, jak mówią, godnego miejsca dla tablicy pamiątkowej ofiar represji sowieckich i rosyjskich.
W poszukiwaniu miejsca dla pamięci o Sybirakach
W ciągu dwóch miesięcy trzeba znaleźć miejsce dla pamiątkowej tablicy malborskiego Koła Sybiraków.

- Jest nas coraz mniej, każdego roku odchodzą członkowie naszego Koła – mówi Czesław Bartosz, prezes zarządu. - Chcielibyśmy jak najprędzej znaleźć miejsce, by godnie umieścić naszą tablicę dla pamięci prześladowań, katorgi, dla nas i dla potomnych.

17 września będziemy obchodzili Dzień Sybiraka. To dzień szczególnych dla ludzi, którzy przeżyli masowe deportacje w głąb Rosji, m.in. na tereny Syberii.
- Chcielibyśmy dokonać uroczystego odsłonięcia tablicy właśnie tego dnia – z nadzieją mówi Czesław Bartosz.
Jak się dowiedzieliśmy, Koło Sybiraków w Malborku zwróciło się z zapytaniem do ks. Krzysztofa Misia, proboszcza parafii św. Jana w Malborku o możliwość umieszczenia tablicy w kościele.
- Proboszcz nam nie odmawia, jednak najpierw musimy uzyskać zgodę Wojewódzkiego kKonserwatora Zabytków – tłumaczy prezes Koła
Czasu jest coraz mniej, dlatego malborscy Sybiracy będą pukali do drzwi proboszcza Jana Żołnierkiewicza oraz magistratu, z prośbą o wskazanie, jak mówią, godnego miejsca dla tablicy  pamiątkowej ofiar represji sowieckich i rosyjskich
17 września minie kolejna rocznica wkroczenia wojsk radzieckich na wschodnie kresy Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym ze skutków sowieckiej agresji, zajęcia tych ziem, były deportacje ludności tam zamieszkałej, w głąb ZSRR. Masowych deportacji było pięć: pierwsza 10 lutego 1940 r., następne 6 i 13 kwietnia tegoż roku, oraz w maju i czerwcu 1941. Od 1944 deportowano żołnierzy Armii Krajowej.
Malborskie koło Sybiraków w chwili założenia w grudniu 1989 r. liczyło 138 członków. Dziś jest ich niespełna 80, w tym z pierwszej deportacji 20 osób.   

Tablica upamiętniająca tragedię wywiezionych na Sybir została odlana z brązu. Dzięki wydatnemu wsparciu firmy Nyborg-Mawent, częściowemu sponsorowaniu wykonawcy tablicy – Odlewni Metali Nieżelaznych w Dragaczu oraz przy udziale skromnych składek członkowskich   tablica ujrzała światło dzienne. Pozostaje znaleźć dla niej godne miejsca, jak mówią członkowie Koła Sybiraków w Malborku.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
test