niedziela, 22 września 2024 16:26
Reklama
Reklama

Koniec wojny z kotami?

MALBORK. Jest nadzieja na rozwiązanie konfliktu między mieszkańcami malborskiego osiedla przy ul. Bema. Wystarczy nauczyć koty, by “stołowały się” w miejscu dla nich przeznaczonym, tam, gdzie stoi pierwsza w mieście kocia budka. Jak przekonać zwierzęta, by przeniosły się kilkaset metrów dalej?
Koniec wojny z kotami?
Pisaliśmy o “kocim” konflikcie mieszkańców osiedla przy ul. Bema. Padły wtedy przykre słowa pod adresem karmicieli kotów, z drugiej strony zaś oskarżenia o niezrozumienie.  
Minęło ponad półtora miesiąca, a stanowisko większości lokatorów w sprawie karmienia bezdomnych kotów nie zmieniło się.
–    Nasze osiedle zostało odnowione bardzo dużym kosztem, ok. 1,5 mln  zł., nakładem finansowym mieszkańców, by stało się wizytówką tej części miasta – wyjaśnia Stanisław Orłowski, przewodniczący jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy ul. Bema. -  Przed remontem budynków “przymykaliśmy oko” na ten zwierzyniec. W tej sytuacji ( po kapitalnym odnowieniu bloków – przyp.red.) jest on zbędny i niechciany. Naszych działań nikt nie dotuje, są to pieniądze mieszkańców: na utrzymanie zieleni, piaskownic, a one muszą być “sterylne”, gdyż tam bawią się dzieci.
Stanisław Orłowski zwraca również uwagę na odzwierzęce zapachy, szczególnie na niższych kondygnacjach budynków, a także zanieczyszczanie przez zwierzaki piaskownic i trawników.  Twierdzi, że znaczna większość ludzi zamieszkujących osiedle Bema, chce porządku, estetyki, a koty, które zbiegają się do karmienia, burzą ten wymarzony ład.
Argumenty za tym, by na skraju osiedla postawić domki dla kotów, gdzie miałyby schronienie i można je tam karmić, spotkały się z gwałtownym sprzeciwem wspólnot ul. Bema. Jedyny sposób, by dbać o bezdomne zwierzaki i jednocześnie zaspokoić potrzebę ładu większości mieszkańców, to znaleźć  kotom lokum z dala od osiedla.
Wydaje się, że sprawa znajdzie pozytywne rozwiązanie, bowiem gospodarz miasta postawił w mieście... domek dla kotów.
- Na razie jest jedna budka, jako eksperyment – mówi Mieczysław Połomski. - Chcemy wysondować, w jakim czasie się przyjmie, a potem postawimy więcej.
Pomysłowi należy przyklasnąć, tylko jak poinformować koty, że już nie mogą “stołować się” przy Bema, a przy ul. De Gaulle'a, bo tam stoi dla nich domek?
- Mam różne pomysły, choćby taki, żeby stopniowo uczyć koty, przyzwyczajać je do nowego miejsca – tłumaczy gospodarz miasta. -  Zacząć od skupisk, w których się zbierają, postawić tam budkę, po czym przesuwać ją o np. 50 metrów. I tak do momentu, aż znajdzie się na “bezkonfliktowym” terenie. Kotów nie da się przecież wytresować.
Jednym z pomysłów, które dotarły do Mieczysława Połomskiego, jest ustawienie kocich budek w pobliżu.. śmietników. Wiadomo, że wszelkie odpadki przyciągają bezdomne zwierzaki i właśnie przy śmietniskach najłatwiej trafić na wałęsające się bezdomne koty i psy. Ale, jak mówi gospodarz miasta, metodą prób i błędów znajdzie najlepsze rozwiązanie sytuacji. Szczególnie takich, jak ta na osiedlu przy ul. Bema.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test