niedziela, 22 września 2024 16:29
Reklama
Reklama

Legalne czy nielegalne drzew cięcie?

MALBORK. Jedni biją brawo za nowe oblicze terenów parkowych, drudzy rozpaczliwie bronią “zielonych płuc” miasta. Uśmiercanym drzewom z uwagą przyjrzał się wojewódzki konserwator przyrody i... zażądał natychmiastowych wyjaśnień od magistratu.
Legalne czy nielegalne drzew cięcie?
Parkowi przygląda się również powiatowy wydział ochrony środowiska.

- W naszym parku wycinane są drzewa, tymczasem, w okresie lęgowym ptaków, jest to całkowicie zabronione – zaalarmował nas Artur Kubaszewski z Malborka.
Faktycznie, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w okresie od 1 marca do 15 października nie wolno usuwać ptasich gniazd. Prowadzenie wycinki o tej porze roku oznaczać bowiem może zabijanie ptaków, bo może się zdarzyć, że na ziemi wylądują gniazda razem z jajkami i pisklętami. Wycinka jest jednak możliwa wtedy, gdy drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi.
Mieszkańcy, stając w obronie skrzydlatych przyjaciół, zwrócili się do urzędników o wstrzymanie prac w parku.
     Jak nam to zgłoszono, robota została przerwana, by nie burzyć krwi – zapewnia Mieczysław Połomski, gospodarz miasta. - Ale te drzewa, które były wycinane, były grubości mojego najmniejszego palca, może koliber by tam gniazdo uwił. Raz wycinaliśmy większe okazy rosnące przy alejkach, ale tylko w takich przypadkach, gdy gałęzie rosnące nad głową zagrażały bezpieczeństwu spacerujących mieszkańców.
Innego zdania jest jednak wojewódzki konserwator przyrody. Do jego gdańskiej siedziby również trafiły skargi z Malborka. Przedstawiciel tego państwowego strażnika przyrody odwiedził nasz park. Podczas oględzin wyszło na jaw, że wyciętych zostało kilkanaście zdrowych drzew “różnych gatunków o znacznej średnicy pnia”, jak to określono w raporcie. Wytknięto także, że prace te były prowadzone w okresie lęgowym ptaków.

- Poważne wątpliwości budzi zasadność wycinki, tym bardziej, że na tym samym terenie stwierdzono kilka pozostawionych drzew, mogących stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa ludzi, ze względu na liczny gruby posusz występujący w koronach – uważa Joanna Jarosik, wojewódzki konserwator przyrody w Gdańsku.
Jej zdaniem, nie tylko z uwagi na obowiązujące przepisy, ale także ze względów humanitarnych,  ewentualne prace związane z wycinką drzew i krzewów powinny odbywać się poza sezonem lęgowym ptaków. W przeciwnym razie mogą powodować zagładę zwierząt. Swoje uwagi Joanna Jarosik zawarła w specjalnym piśmie adresowanym do burmistrza oraz Rady Miasta Malborka. Prosi w nim o niezwłoczne przekazanie wyczerpujących wyjaśnień z uzasadnieniem konieczności wycinki drzew. Zaapelowała również do radnych.
- Chodzi o zbadanie sprawy, na ile przedmiotowa wycinka była zasadna, tym bardziej że spotkała się z niezadowoleniem mieszkańców Malborka – wyjaśnia Joanna Jarosik.
Jednak do poniedziałku pismo nie dotarło do magistratu.
- Jak znajdzie się na moim biurku, na pewno się do niego ustosunkujemy – zapewnia Mieczysław Połomski.

Więcej przeczytasz jutro na łamach “Gazety Malborskiej”

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
test