niedziela, 22 września 2024 14:21
Reklama
Reklama

36 kamień esperantystów i dąb nad Nogatem

MALBORK. Esperantyści-kolejarze posadzili kolejne drzewko w Parku Świata w grodzie nad Nogatem. Odsłonięto 36 kamień na pamiątkę 100-lecia działalności malborskiego ruchu esperanckiego.
36 kamień esperantystów i dąb nad Nogatem
Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Federacji Kolejarzy Esperantystów IFEF odwiedzili nasze miasto. Uroczyście odsłonili pamiątkowy kamień i posadzili symboliczne drzewko.


Główne uroczystości związane z pobytem zagranicznej delegacji odbyły się w malborskim Parku Świata. Czteroosobowa delegacja IFEF reprezentowana przez esperantystów z Polski, Czech, Danii i Chin odsłoniła tam kamień ufundowany przez kolejarzy-esperantystów z ponad 20 krajów. Jak podaje Malborskie Koło Esperanckie Kastelo, jest to 36 malborski obiekt związany z esperantem. Miłośnicy języka stworzonego przez Ludwika Zamenhofa posadzili też kolejne drzewko, tym razem był to dąb. Wydarzenia obserwował m.in. Mirosław Czapla, starosta malborski. Artystyczną oprawę zapewnił natomiast Zespół Pieśni i Tańca Malbork działający w Garnizonowym Klubie Oficerskim.
Uczestnicy międzynarodowego kongresu, który odbywa się w Poznaniu, odwiedzili gród nad Nogatem w drodze do Białegostoku, w którym Ludwik Zamenhof przyszedł na świat. Esperantyści podczas pobytu w Malborku nie mogli odmówić sobie zwiedzania Muzeum Zamkowego. Zatrzymali się przy szczepce najstarszej winorośli świata podarowanej przez burmistrza słoweńskiego Mariboru. Była to inicjatywa Jovana Mirkovića, prezesa Słoweńskiego Towarzystwa Kolejarzy Esperantystów, który zresztą i tym razem był obecny w Malborku.
Jak relacjonują malborscy esperantyści, zagraniczni goście obejrzeli także kościół św. Jana Chrzciciela, gdzie umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Bernarda Binnebesela, pierwszego Polaka esperantysty, który aktywnie działał w malborskim kole. Mało kto wie, że malborski  ruch esperancki w przyszłym roku obchodzić będzie stulecie istnienia. Już w sierpniu 1909 roku w kamieniczce Pod Złotym Orłem zawiązało się pierwsze koło.
- Chcemy upamiętnić odsłonięciem kamienia w miejscu nie istniejącej już kamieniczki z informacją w języku esperanto, polskim i niemieckim. Będzie to już 37 obiekt związany z esperantem. Nadarza się niezwykła sposobność, by zaprosić wielu esperantystów z całego świata, gdyż z okazji 150 rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa odbędzie się w sierpniu 2009 roku Światowy Kongres Esperanta w Białymstoku z udziałem ponad 4000 zwolenników tego języka. Pokongres planowany jest w Gdańsku z jednodniowym pobytem w Malborku. Będzie to doskonała okazji promocji wielokulturowego Malborka – mówią członkowie Malborskiego Koła Esperanckiego Kastelo.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test