Cechy dobrego lidera
- Pewność siebie – każdy kierownik musi mieć świadomość swoich umiejętności, możliwości. Powinien znać swoje mocne i słabe strony.
- Samodzielność oraz samodyscyplina – jako lider jesteśmy wzorem dla naszych podwładnych, dlatego musimy dbać o to, aby wykonywać powierzone obowiązki i zadania w terminie.
- Odporność na stres – lider powinien odznaczać się silną psychiką, opanowaniem, nie powinien również ulegać emocjom.
- Asertywność – to przede wszystkim umiejętne mówienie ‘nie’. Osoba będąca na kierowniczym stanowisku nie powinna obawiać się wyrażać swoje zdanie, ale z drugiej strony – powinna pamiętać, że inne osoby mają prawo do posiadania odmiennego zdania.
- Umiejętność motywowania innych – to pożądana cecha na kierowniczym stanowisku. ‘Przywódca’ powinien motywować swoich pracowników, wzbudzać w nich chęć do podejmowania nowych i ciekawych wyzwań. Ponadto, warto, aby motywował również samego siebie.
- Otwartość, komunikatywność oraz chęć przebywania w towarzystwie innych ludzi – bez takich umiejętności się nie obejdzie!
- Umiejętność łagodzenia konfliktów – wiadomo, że zdarzają się one wszędzie. W takich sytuacjach lider powinien wykazać się zdolnością rozwiązywania problemów, łagodzenia sytuacji pomiędzy stronami, a także – budowaniem pozytywnej i dobrej relacji w firmie.
Jak wyglądają zarobki lidera?
Według kalkulatora wynagrodzeń miesięczne wynagrodzenie na takim stanowisku wynosi ok. 7 500 zł brutto. Przyjmuje się, że średnio co drugi lider zespołu otrzymuje pensję w wysokości od 5 300 do 10 900 złotych brutto. Na zarobki powyżej 10 tysięcy może liczyć grupa 25 % najlepiej opłacanych kierowników.
Jeżeli posiadasz te wszystkie, wyżej wymienione cechy, możesz ubiegać się o stanowisko lidera. Pracuj dalej tak dobrze, jak robiłeś to do tej pory, a awans na pewno niedługo będziesz miał w kieszeni!